A 16-a ediție a Marșului Bicicliștilor din București are loc sâmbătă, 18 septembrie 2021, sub sloganul ”Vrem orașe pentru oameni!” Protestul pentru echitate în trafic este organizat de Street Delivery, OPTAR, Comunitatea Bicicliștilor din București și Greenpeace România, în cadrul Săptămânii Europene a Mobilității.
Adunarea bicicliștilor va începe de la ora 13:30, la intrarea Charles de Gaulle a parcului Herăstrău. Plecarea în marș se va face la ora 14:00, pe un traseu de două ore, prin locuri cheie ale orașului. Numărul maxim de participanți agreat de Primăria Municipiului București este de 500, iar participarea copiilor sub 14 ani a fost interzisă de Comisia pentru Adunări Publice. Participanții sunt rugați să poarte mască pe tot parcursul marșului pentru a se proteja de poluarea din oraș și de riscul infectării cu Covid.
Revendicările Marșului Bicicliștilor:
- Dezvoltarea infrastructurii pentru biciclete astfel încât să respecte standardele stipulate în Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD)
- Accesibilizarea trotuarelor pentru ca ele să poată fi utilizate de pietoni, nu ca locuri de parcare pentru mașini
- Benzi unice pentru transportul public
- Publicarea unui calendar oficial care să conțină angajamentele anuale ale PMB pentru realizarea infrastructurii de transport alternativ
- Transparență în cheltuirea banului public
- Inițierea și susținerea unui dialog real cu cetățenii pe temele de interes public
După aproape un deceniu de proteste ale bicicliștilor, Bucureștiul rămâne una dintre cele mai poluate și congestionate capitale ale Europei, cu un trafic auto exasperant și cu o infrastructură dezastruoasă pentru biciclete și transport alternativ.
Numărul utilizatorilor de biciclete și trotinete electrice crește în fiecare zi, mai ales în contextul pandemiei: curieri, părinți, oameni în drum spre muncă traversează zilnic puncte cheie ale orașului, expunându-se riscului de accidente. Infrastructura necesară stagnează, iar pietonii și bicicliștii lipsesc în continuare de pe lista de priorități a Primăriei.
Conform PMUD-ului adoptat de PMB încă din 2017, Bucureștiul ar trebui să aibă cel puțin 250 de kilometri de trasee dedicate transportului alternativ până în 2030. În București sunt peste 1.800 km de străzi, însă lungimea pistelor de biciclete nu depășește 20 km.
În 2013, Nicușor Dan a participat la Marșul Bicicliștilor în calitate de activist pentru un oraș sănătos, fiind în acord cu solicitările făcute de participanții la marș. Astăzi se află în poziția în care are toate instrumentele să implementeze solicitările pe care le-a susținut atunci. Pentru a atinge ținta de 250 de kilometri de trasee dedicate transportului alternativ în București până în 2030, ar trebui ca actuala administrație să finalizeze minimum 90 km de piste pe durata acestui mandat.
Dreptul la oraș pentru fiecare dintre cei care trăiesc în el este acut încălcat în condițiile unui trafic care generează poluare, stres, sufocă orașul și blochează accesul oamenilor pe trotuare. Utilizarea bicicletei în București a rămas mai degrabă un gest de curaj decât un comportament firesc.
Traseul Marșului Bicicliștilor 2021:
- Parc Herăstrău (intrarea Charles de Gaulle)
- Bd. Mareșal Constantin Prezan
- Arcul de Triumf
- Șos. Pavel Dimitrievici Kiseleff
- Piața Victoriei
- Șos. Nicolae Titulescu
- Pasajul Basarab
- Splaiul Independenței
- Pasaj Ciurel
- Șoseaua Virtuții
- Splaiul Independenței
- Șos. Grozăvești – întoarcere la Intrarea Grozăvești
- Șos. Grozăvești
- Pasaj Basarab
- Șos. Nicolae Titulescu
- Piața Victoriei
- Calea Victoriei
- Bd. Regina Elisabeta
- Bd. Schitu Măgureanu
- Pod Hașdeu
- Piața Arsenalului
- Calea 13 Septembrie
- intrare MNAC (Palatul Parlamentului).
Marșul se va finaliza în curtea Senatului României, unul dintre punctele-cheie ale evenimentului-manifest Street Delivery 2021, cu un concert și alte surprize. Participanții care doresc să ia parte la Street Delivery sunt rugați să aibă la îndemână certificatul Covid.