ACTUALIZARE: Miruna mi-a spus zilele trecute că „tot nu s-a rezolvat, dar se lucrează la asta”. Ei, oricum vine iarna şi lăsăm bicicletele ieftine acasă.

rastel

Chiar mă gîndeam că îmi voi putea lăsa bicicleta la Leu într-un stand amenajat de Mai Mult Verde, cu sprijinul unor bănci şi firme. Adică un rastel curăţel, vopsit şi eventual păzit (zic şi eu).

Dacă ne amintim bine, cînd s-a lansat Cicloteque, comunicatul de presă menţiona că există standuri în diverse locuri din oraş, printre care şi „Politehnica Electronica (Leu)”.

Cînd am ajuns cu bicla la facultate, am dat un tur al „campusului”, în căutarea standului. Nu l-am găsit, aşa că am legat-o tot de un gard, ca de obicei. Ajuns acasă, am dat un mail la asociatia@maimultverde.ro, pentru a întreba unde este plasat rastelul.

Deoarece în două zile nu am primit răspuns, am scris la miruna.cugler@maimultverde.ro, adresa specificată pe site la „Manager Comunicare”. Peste trei zile, am primit răspunsul:

Buna,

La Facultatea de Electronica, imi spun colegii care s-au ocupat de
instalarea rastelurilor.

Multumim si noi!

Miruna

Aha, deci rastelul de la Electronică se află la Electronică şi nu e vizibil. Replica mea a fost:

Nu exista. Merg acolo zilnic cu bicicleta.

De atunci (8 septembrie), nici un alt răspuns.

Cum să procedez? L-aş întreba pe Dragoş Bucurenci direct, dar mi-e teamă să nu se supere că-i sîcîi cu întrebări stupide şi oricum e un om foarte ocupat. Nu-mi rămîne decît să verific dacă există celelalte standuri şi să-mi las bicicleta la unul dintre ele şi apoi să merg pe jos la FJSC. Ca şi cum mi-aş lăsa maşina în parcarea cu plată şi aş merge pe jos pînă la serviciu, ca să nu aglomerez trotuarul cu maşina mea hibridă.

(Foto: Velorutia.ro)